Pāriet uz galveno saturu
Kontrasts
Fonta izmērs
Tre. 30.04.2025. 19:00

VEF JAZZ CLUB | Starptautiskās džeza dienas koncerts: Hammond ērģeļu trio Vas | Bukowski | Szmańda (Polija)

Lielās zāles skatuve


Izcilais ungāru izcelsmes poļu mūziķis – filosofs un nepārspējams Hammond krāsu izmantotājs Ādams Bencs Vāšs par savas koncertprogrammas intelektuālo un muzikālo ietilpību saka:“Izmantoju vārdu saspēli, ko lieto IT valodā “Open- closed principle”. Slēgts avots koda modificēšanai, bet atvērts paplašināšanai. Neskatoties uz stingro struktūru, uzrakstītās partitūras ir ieskicēta ideja, kuras mērķis ir iedvesmot galīgo skaņdarbu un aranžējumu, atskaņojot to dzīvajā izpildījumā. Tas ļauj parādīt trio dalībnieku muzikālo individuālismu, veidojot skaņdarbu galīgo formu. Aizvērt, slēgt, slēgt, bloķēt… Pandēmijas laikā mēs šos izteicienus dzirdējām atkārtoti. Kamēr es biju fiziski un garīgi slēgts, es sāku pārnest šo vārdu nozīmes uz mūzikas valodu. Es gribēju pārbaudīt, vai tie var izraisīt muzikālas asociācijas un, ja tā, vai tie var darboties kā klausīšanās vērta mūzika. Strādājot pie mūzikas, atradu frāzi IT terminoloģijā: atvērts-aizvērts princips. Tās definīcija man atgādināja mūsu džeza kombo prakšu kompozīcijas un aranžēšanas tehniku. Mūzikas gala forma tiek radīta uz vietas, izmantojot aranžējuma idejas, improvizāciju un reakciju uz rakstīto partitūru. Neatkarīgi no tā, cik tālu mēs virzāmies galīgajā skanējumā, sākotnējā koncepcija paliek atpazīstama. Mēs spēlējamies ar materiālu, līdz ierakstām skaņdarbus. Gandrīz katrs skaņdarbs ir balstīts uz maniem agrākiem skaņdarbiem vai idejām. Es to uztveru kā dabisku radošo procesu – dažas tēmas paliek mūsos gadiem ilgi, ja vien ir kaut kas jauns, ko pastāstīt. Vienmēr ir interesanti redzēt, kā mūziķi tiek galā ar stingrām mūzikas struktūrām. Dažreiz viņi saceļas un rada pretstatā partitūrai. Visveiksmīgākajās situācijās oriģinālās idejas viņus iedvesmo rast brīvību caur variācijām, reakcijām, improvizācijām un spēlēšanos ar muzikālām frāzēm”.

Mūziķis ir viens no retajiem 1936. gada Hammond un vairāku citu modeļu īpašniekiem Eiropā. Koncertā VEF viņš spēlēs uz Hammond A100.

Bence Vāšs ir komponists, Hammond ērģelnieks, grupu Organism, Vas Bence Trio un Vas/Bukowski/Szmańda Trio vadītājs un gleznotājs. Viņš ierakstījis sešus albumus: "Dienas bildes" (2014) un "Praise the Notes" (2016) - ar Organism, "Organic Impressions" (2017) - ar Organism un bigbendu (eksperimentāls orķestra skaņdarbs trīs daļās, rakstīts pats), „Looked at all Aspects” (2020) – ar Organism, Vas Bence Trio un viesvibrafonistu Marcinu Pāteru, "uvertīra u.c." (2020) – ar bigbendu un „Open – Closed Principle” (2022) – ar Vas/Bukowski/Szmańda Trio. Bence Vass ir uzstājies koncertvietās un festivālos dažādās Eiropas pilsētās, piemēram, Prāgā, Berlīnē, Štutgartē, Budapeštā, Krakovā, Varšavā, Ščecinā vai Ķelcē un spēlējis kopā ar dažām nozīmīgām mūsdienu džeza skatuves personībām, piemēram, Grammy balvai nominēto Braienu Šaretu, Kornélu. Fekete-Kovács, Kajetans Galass, Kšištofs Šmanda un Dominiks Bukovskis. Šobrīd viņš dzīvo un strādā Polijā.

Piedalās:

  • Ādams Bencs Vāšs (Adam Bence Vas) - Hammond ērģeles
  • Dominiks Bukovskis (Dominik Bukowski )- vibrofons
  • Kržistofs Šžimanda (Krzysztof Szmańda) - bungas

Pasākuma organizators informē, ka Pasākuma laikā tiks veikta foto un/vai video uzņemšana ar mērķi atspoguļot informāciju par Pasākumu masu medijos un informatīvajos materiālos. Iegūtie materiāli var tikt izmantoti publicitātei un sabiedrības informēšanai. Pasākuma organizators neuzņemas atbildību par trešo personu foto un/vai video uzņemšanu un to izmantošanu. Sīkāka informācija par Jūsu personas datu apstrādi ir pieejama šeit.

Ieteikt