Pāriet uz galveno saturu
Kontrasts
Fonta izmērs

Tautas lietišķās mākslas studija SAULE

VEF Kultūras pils Tautas lietišķās mākslas keramikas studija “Saule” dibināta 1961. gadā. No studijas pirmsākumiem līdz 1994. gadam to vadīja Leons Alksnis, kurš izveidoja studijas māksliniecisko rokrakstu, balstoties dziļā izpratnē par tradicionālo kultūru un tautas mākslu. Turpmāk studiju vada Juris Tumulkāns, kura vadībā studija turpina radošu attīstību ātri mainīgajā pasaulē, kur dominē tehnoloģijas, globalizācija, cilvēku domu un vajadzību prioritāšu maiņa. Šīs straujās mainības, dažādu kultūras naratīvu un mūsdienu mākslas konceptu ietekme rada lielu izaicinājumu – spēt pārdomāti saglabāt tradicionālo kultūras procesu virzību un padarīt to nozīmīgu kā misijas apziņu ne vien sev un studijas dalībniekiem, bet arī interesantu skatītājiem.

Studijas virsuzdevums arvien ir uzturēt dzīvas latviešu tautas podniecības tradīcijas, sekmēt to tālākattīstību un radošu interpretāciju. Tāpat studija dod iespēju dalībniekiem attīstīt savas prasmes, izglītoties, kā arī kvalitatīvi un radoši pavadīt brīvo laiku.

Studijas dalībnieki vienmēr aktīvi piedalās dažādās tautas lietišķās mākslas izstādēs, pilsētas un ieražu svētkos, arī radošajās darbnīcās un meistarklasēs, un kopā ar citiem lietišķās mākslas kolektīviem ir piederoši latviešu tautas un pasaules kultūras mantojuma – Dziesmu svētku – procesa nodrošināšanā. Nozīmīga ir dalība tradicionālajā Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja ikgadējā Tautas lietišķās mākslas gadatirgū, kā arī dalība akcijā “Satiec savu meistaru” u.c. Studijas dalībnieku darbi ir eksponēti arī starptautiskajās izstādēs un aizceļojuši pa visu pasauli dažādās privātajās kolekcijās.

Darbu tematiskā daudzveidība un autoru jaunrade arvien no jauna uzrunā savu skatītāju. Tautas mākslas meistaru dziļās zināšanas par latviešu tradicionālo podniecību un radošums ir tas, kas uztur tautas mākslas dzīvo garu un tās ilgtspēju.

Arī studijas nosaukums SAULE ir allaž atgādinājis par mērķi veidot gaismas un mīlestības caurstrāvotus darbus.

Nozare
Studijas
Kolektīva vadītājs/ -i
Juris Tumulkāns
Tālrunis
Nodarbību vieta
VEF Kultūras pils | Ropažu iela 2, Rīga